Vai jūs zināt, ko nozīmē ēdināšanas burti? Ja jūs esat jau pieredzējuši ceļotāji, tad noteikti zināt, bet mums ir arī daudz iesācēju, tāpēc tiksim skaidrībā, ko nozīmē maģiskie burti.
All inclusive
AI – all inclusive – viss iekļauts. Iekļauta 3x ēdināšana + uzkodas starp ēdienreizēm, piemēram, picas picu bārā. Iekļauti atspirdzinošie dzērieni un vietējie alkoholiskie dzērieni – alus, vīns, kokteiļi, vietējie stiprie.
Ultra all inclusive
UAI – ultra all inclusive – vēl labāks par AI. Plašāka izvēle, vairāk restorānu, daži importa alkoholiskie dzērieni, a la carte restorāni un tml.
Half board
HB – half board – puspansija. Parasti brokastis un vakariņas. Dzērieni jāpērk atsevišķi. Kafija un tēja (ne vienmēr labas kvalitātes) brokastīs ir iekļauta, un varbūt kāds dzēriens (limonāde) arī. Bet viss pārējais – minerālūdens, alus, vīns – par naudu.
Hull board
FB – full board – pilna pansija. 3x ēdināšana. Dzērieni jāpērk atsevišķi.
BB – bead and breakfast – brokastis.
HB vai BB ir lietderīgi ņemt, ja jūs plānojat braukāt ekskursijās.
Starp citu, arī Ēģiptē vai Turcijā ir interesanti krodziņi, kur izbaudīt atmosfēru un baudīt vietējo virtuvi. Iesakām izmēģināt, neskatoties uz to, ka atpūtas koncepcijas šajās valstīs parasti iekļauj AI vai UAI.
Vēl Eiropā ir izplatīti šie 2 varianti bez ēdināšanas
Room only
RO – room only – tikai istaba. Bez ēdināšanas. Numurs bez virtuves. Bieži vien šādi varianti ir Spānijā.
Šādi numuri ir lētāki nekā ar jebkādu ēdināšanu, un pievilcīgi cenas dēļ.
Brokastīm var supermārketā nopirkt sviestmaizes, jogurtu vai tml. Un numurā vai jūras krastā uz soliņa var piknika veidā pabrokastot.
Self catering
SC – self catering – pats var gatavot. Numuros ir virtuves stūrītis ar traukiem, plīti, mikroviļņu krāsni, tējkannu.
Ja ir šāds variants, tad var iztikt arī bez brokastīm. Numurā var uzvārīt brokastu kafiju, uzcept olas, pagatavot sviestmaizes vai apliet brokastu pārslas ar pienu.
Šādu variantu, ja ne all inclusive, bieži izvēlas ar bērniem. Tad numurā var uzvārīt ierasto zupu, makaronus un tml. Pagatavot bērnam ierastos ēdienus. Un sev, protams, arī – to pašu pastu ar jūras veltēm, salātus u.c. Un vienmēr paliek variants pusdienas un vakariņas ēst ārpus mājas (viesnīcas).