Viena no būtiskākajām ģimenes budžeta sastāvdaļām ir izdevumi pārtikas iegādei. Latvijas mājsaimniecībās izdevumi pārtikai veido vienu ceturto daļu no visiem tēriņiem kopā. Taču, pēc aptaujas, mēs varam secināt, ka vismaz katra piektā Latvijas ģimene vienreiz nedēļā konstatē, ka daļa no iepirktās pārtikas ir sabojājusies un tā ir jāizmet. Tas liecina, ka ģimenes nesaplāno nedēļas tēriņus un nopērk daudzas nevajadzīgas lietas, kuras nemaz nav nepieciešamas. Ja izvairīsies no šiem pirkumiem, tad ir iespēja ietaupīt diezgan lielu summu un neņemt kreditus. Tādēļ esam sagatavojuši dažus padomus, ar kuru palīdzību jūs varēsiet samazināt tēriņus, kā arī būs iespēja labāk izkopt savus iepirkšanās paradumus.
Lai nopirktu tikai nepieciešamo, uz veikalu jādodas ar iepriekš izveidotu sarakstu. Tā kā dodaties uz veikalu bez saraksta, jums īsti nav apziņas, kas ir vajadzīgs un tiek nopirktas arī lietas, kas mājās jau ir. Tā pat tiek pirktas impulsīvas preces un lietas, kurām ir atlaides un akcijas kuponi. Lai izvairītos no šādiem pirkumiem, jau mājās ir jāsagatavo saraksts ar lietām, kuras ir beigušās vai nepieciešamas jaunajai nedēļai. Sarakstā ieraksti lietas, kuras tiks lietotas tikai nākamajā nedēļā, ne vēlāk. Šī saraksta veidošana palīdz arī jums veidot maltīšu sarakstu nākamajai nedēļai. Tik pat svarīgi ir neatrauties no saraksta, jo tas, ka saraksts ir izveidots, nozīmē to, ka neko lieku nevajadzētu nopirkt.
Dažkārt šķiet, ka pārtikai netērējam lielu summu no savas algas, jo uz veikalu dodamies diezgan bieži un katru reizi summas nav ievērojami lielas. Tieši šī iemesla dēļ, šķiet, ka šoreiz arī var iztērēt vairāk un palutināt sevi. Ja saskaitīsiet savus tēriņus tieši pārtikas veikalā, tikai tad sapratīsiet, cik lielas summas tiek atstātas šajos veikalos. Tā pat jūs iemācīsieties plānot un būs iespēja novērtēt, cik jūs varat atļauties iztērēt tieši šiem mērķiem.
Tā pat izdevīgi ir pierakstīt konkrētas preces un to cenas no dažādiem veikaliem. Varbūt, ka ir vērts dažas preces iegādāties citā veikalā. Dažkārt cilvēki dara tā, ka vairumu pārtikas preces iepērk vienā veikalā, bet atsevišķas preces dodas iegādāties uz veikalu, kur to piedāvā pa lētākām cenām.
Vēl viens veids, kā samazināt iztērēto summu pārtikas veikalā ir saplānot iepirkšanās reizes. Jo retāk iepirksies, jo būs mazāka iespējamība tērēt naudu. Tā pat, ja iepērkaties tikai vienu reizi nedēļā, tas jums liks saplānot savu nedēļu. Tādēļ mēs jums iesakām iepirkties mazāk reizes nedēļā. Ja plānosiet savu nedēļu, tad ar vienu reizi braucot uz veikalu arī ietaupīsiet degvielu, ja braucat ar auto, kā arī ietaupīsiet laiku.
Saplānojiet savu budžetu un pārtikai atvēliet konkrētu summu. Plānošanā ietilpst ne tikai iepirkuma saraksta izveidošana un tēriņu pierakstīšana, bet arī savu izdevumu plānošana uz ilgāku laiku. Vislabāk ir noteikt maksimālo summu, kuru varat iztērēt mēneša vai nedēļas laikā. Ja būs noteikts naudas limits, jums būs stimuls tērēt mazāk, lai naudas pietiktu visam mēnesim.