Eiropas veselības apdrošināšanas karte

EVAK gan noteikti nav aizvietotājs klasiskajai ceļojumu apdrošināšanas polisei. Tā neapdrošina somu pazaudēšanu, zādzības utml. Taču, ir ceļojumu apdrošināšanas polises, kas pieprasa, lai apdrošinātajam ir arī EVAK (es gan tādas neizvēlos, bet, Latvijā tādas ir) un, ja tādas nav, var nedarboties vai nesegt medicīniskos izdevumus.

Kas ir EVAK un kāpēc ceļotājam to vajag?

Eiropas veselības apdrošināšanas karte jeb EVAK (angļu valodā – European Health Insurance Card) ir plastikāta karte, kas apliecina, ka persona ir Eiropas Savienības dalībvalsts, Eiropas Ekonomikas zonas dalībvalsts (Īslandes, Norvēģijas, Lihtenšteinas) vai Šveices Konfederācijas iedzīvotājs (turpmāk – Dalībvalsts) un savā valstī ir sociāli apdrošināts. Īslaicīgi uzturoties citā Dalībvalstī, EVAK apliecina tiesības saņemt nepieciešamo vai neatliekamo medicīnisko veselības aprūpi tādā pašā apjomā, kāda tā tiek nodrošināta attiecīgās valsts iedzīvotājiem.

Šādu palīdzību sniegs ārstniecības iestādes un ārsti, kuri attiecīgajā valstī nodrošina valsts garantētos veselības aprūpes pakalpojumus. Sniedzamo pakalpojumu veidu un apmēru katrā individuālajā gadījumā izvērtē ārstējošais ārsts.

Tāpat, zinu vairākus gadījumus, kad EVAK tiešām palīdzēja, piemēram pat situācijā, kur notika negadījums, EVAK nebija, tika uztaisīts jau pēc notikuma un pat bez plastikāta kartiņas “uz rokas” tika sniegta palīdzība (skatos, ka tagad ir arī EVAK aizvietojošais sertifikāts). Labāk gan uztaisīt kartiņu laicīgi, jo tas daudz laika neprasa!

Kā saņemt EVAK karti?

Jums ir iespējas, kā saņemt jaunu EVAK karti, saņemt pa pastu. Šim nolūkam ir nepieciešams ar autorizēties portāla Latvijas Republikas E-veselības sistēma – e-pakalpojumam Ģimenes ārsts un EVAK > Mans EVAK > EVAK pieteikumi un aizpildīt elektronisku veidlapu.

Lai vai kā, EVAK noteikti ceļotājam ir vērts tomēr uztaisīt, lai varētu saņemt tādu pat palīdzību kā vietējie iedzīvotāji. Savas kartiņas derīguma termiņu var apskatīties turpat e-veselībā vai saņemt aizvietojošo sertifikātu, ja kartiņa ir nozaudēta.